Co dokładnie pszczoły robią w zimie?

Pszczoły w okresie zimowym nie zapadają w sen zimowy . Natomiast ich aktywność życiowa znacznie się ogranicza. Również  nie magazynują w swoim ciele zapasów tłuszczowych , jak to czynią inne zwierzęta w celu przetrwania zimy. W plastrach czyli tzw. ramkach , mają zgromadzony pokarm.  W okresie niskich temperatur daje im energię do utrzymania odpowiedniej ciepłoty ciała Pojedyncza pszczoła w temperaturze 8 stopni drętwieje i umiera. Dlatego aby temu zapobiec rodzina pszczela  tworzy  tzw kłąb zimowy. Jest to dość zwarta kula gdzie temperatura  we wnętrzu dochodzi do 33 C. Natomiast zewnętrza strona kłębu ma dużo niższą temperaturę w granicach 8 stopni. Aby nie doszło do skrzepnięcia pszczół znajdujących się na zewnątrz kłębu następuje między nimi ciągła wymiana miejsca .Ten ciągły ruch oraz praca skrzydełkami  zapewnia im utrzymanie odpowiedniej temperatury .Jednakże do tych życiowych czynności potrzebna jest energia którą czerpią z pokarmu .

Niekiedy widzimy zasypane ule prawie do daszków. Nie jest to zjawisko które negatywnie wpływa na zimowlę rodziny pszczelej. Najważniejsze jest aby woda z topniejącego śniegu nie dostawała się do wnętrza ula. Więc jak widać nawet w tak ekstremalnych warunkach pszczoły świetnie sobie radzą. Okres zimy to czas spokoju w pasiece i oto należy zadbać.

N

Chcesz zachować zdrowie na długie lata, poprawić odporność i cieszyć się smakiem prawdziwego, naturalnego miodu? Miód prosto z pasieki: lipowy, spadziowy, gryczany, wielokwiatowy i inne do kupienia w naszym sklepie >>>